Wierzę w Syna Bożego

wwsbW pierwszą niedzielę Adwentu w naszej świątyni pojawił się nowy baner. Na nim wypisane jest hasło rozpoczynającego się tego dnia roku liturgicznego i duszpasterskiego: „Wierzę w Syna Bożego”. Z jednej strony stanowi ono kontynuację zakończonego tydzień wcześniej roku wiary. Jednak przede wszystkim jest to rozpoczęcie przygotowań do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

 

Błogosławiony Jan Paweł II wielokrotnie przypominał, że naród zapominający o swojej przeszłości traci swoją tożsamość. W roku 966 książę Mieszko I przyjął wraz ze swoim dworem chrzest św. i rozpoczęła się ewangelizacja Polski. Podczas niej życie straciło wielu odważnych misjonarzy. Między innymi patron Polski św. Wojciech oraz patroni naszej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej święci Bracia Polscy: Benedykt, Jan, Izaak, Mateusz i Krystyn, których relikwie znajdują się w Międzyrzeckiej świątyni pod ich wezwaniem. Dzięki ich ofierze Polska została włączona do wspólnoty państw europejskich, opartych na nauce i tradycji chrześcijańskich.

 

Pamiętam rok 1966, gdy obchodzono 1000-lecie chrztu Polski. Jako mały chłopiec, siedząc na barkach taty, mogłem z góry oglądać uroczystości przy katedrze gorzowskiej. Przewodniczył im ówczesny Prymas Polski, Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. W koncelebrze uczestniczył także, wówczas Biskup Krakowski, Błogosławiony Jan Paweł1 II. Za trzy lata na jubileusz przyjedzie papież Franciszek. Spotka się z wtedy młodzieżą świata, a równocześnie uświetni swoją obecnością naszą radość z chrześcijańskiej tożsamości narodu polskiego.

 

W ostatnim czasie podważa się obecność krzyża w życiu społecznym, chce się wiarę zamknąć w świątyni. Najbardziej radykalni przeciwnicy Chrystusa, o których nawrócenie się modlimy, wręcz dążą do zniszczenia wszystkich symboli religijnych. Nie możemy stać obojętnie obok przejawów pozbawiania ludzi wierzących prawa do wyrażania swojej wiary. Papież Franciszek wzywa nas do Nowej Ewangelizacji, wyjścia na ulice ze zbawczą nauką Jezusa. Nie wstydźmy się wyznać naszej wiary. Rozmawiajmy w domach o wierze, nośmy łańcuszki z cudownym medalikiem Maryi, nie zapominajmy o niedzielnej Mszy św. Bóg jest z nami przez 24 godz. na dobę. Odwdzięczmy mu się tym samym.

 

L.K.