Modlitwy

Boże w Trójcy jedyny, Ojcze, Synu i Duchu Święty, odwieczna tajemnico doskonałej jedności w ofiarnej miłości Jezusa Chrystusa, wysłuchaj naszych próśb i przybądź nam z pomocą: kształtuj i rozwijaj swoją łaską ludzkie więzi, rozpal w nas pragnienie do pełnienia dobrych uczynków, abyśmy Twoim miłosierdziem umocnieni i zjednoczeni w Twojej miłości, przyczyniali się do rozszerzania Królestwa Bożego na ziemi. Amen.

Wszechmogący, wieczny Boże, w Trójcy Jedyny, prosimy Ciebie, wynieś na ołtarze sługę Twojego, biskupa Wilhelma Plutę, który przez sposób swego życia przypomniał wiernemu ludowi Dobrego Pasterza, Jezusa Chrystusa, zatroskanego o zbawienie ludzi i zostawił nam wzór miłości do Bogarodzicy i Świętych Pańskich.
Niech przykład Jego miłości, z Ciebie, Boże, czerpanej i w Tobie dawanej bliźnim, będzie światłem dla nas i następnych pokoleń.
Za wstawiennictwem sługi Twojego, biskupa Wilhelma Pluty udziel mi łaski, o którą Cię pokornie proszę.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

O łaskach otrzymanych za przyczyną biskupa Wilhelma Pluty prosimy powiadomić:
Kuria Biskupia
Pl. Powstańców Wlkp. 1
65-075 Zielona Góra
e-mail: postulator@diecezjazg.pl
Ofiary na poczet procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty można wpłacać na konto:
Kuria Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
22 1020 5402 0000 0102 0021 3694
z dopiskiem "Pluta".

Ojciec św. Jan Paweł II tak mówił o różańcu:

Odmawiajmy wytrwale Różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał.

Odmawiać różaniec to znaczy udać się do szkoły Maryi i uczyć się od niej, Matki i apostołki Chrystusa, jak żyć całkowicie zgodnie z wymaganiami wiary chrześcijańskiej.

Ona pierwsza uwierzyła, a w Kościele w Wieczerniku jednoczyła w miłości pierwszych uczniów swego Syna.

Przy odmawianiu różańca nie chodzi o powtarzanie formułek, lecz raczej o nawiązanie intymnego dialogu z Maryją, o okazanie jej zaufania, powierzenie trosk, otwarcie przed nią serca, ukazanie własnej gotowości na przyjęcie planów Bożych i obietnic wytrwania w wierności dla niej we wszystkich, szczególnie trudnych i bolesnych sytuacjach, będąc pewnym jej pomocy w uzyskaniu wszelkich potrzebnych dla naszego zbawiania łask od jej Syna.

Podczas modlitwy różańcowej kontemplujemy Chrystusa, patrząc na Niego uprzywilejowanym wzrokiem Jego Matki Maryi; rozważamy tajemnicę życia, cierpienia i zmartwychwstania Pana oczami i sercem Tej, która była Mu najbliższa.


(Z przemowienia wygłoszonego przed "Anioł Pański" 2 października 1988, Oservatore Romano [niem.] 7 października 1988)

Piętnaście obietnic za odmawianie Różańca Świętego
  1. Ktokolwiek będzie Mi służył przez odmawianie Różańca otrzyma wyjątkowe łaski.
  2. Obiecuję Moją specjalną obronę i największe łaski wszystkim tym, którzy będą odmawiać Różaniec.
  3. Różaniec stanie się groźną bronią przeciw piekłu, zniszczy, pomniejszy grzechy, zwycięży heretyków.
  4. Spowoduje on, że cnoty i dobre dzieła zakwitną; otrzyma on od Boga obfite przebaczenie dla dusz; odciągnie serca ludu od umiłowania świata i jego marności; podniesie je do pożądania rzeczy wiecznych.
    Och, taka dusza uświęci siebie tym sposobem.
  5. Dusza, która poleci Mi się przez recytowanie Różańca nie zginie.
  6. Ktokolwiek będzie odmawiał Różaniec i odda się rozmyślaniu na jego świętymi tajemnicami, nigdy nie będzie pokonany przez niepowodzenia. Bóg nie będzie go karał w Swojej sprawiedliwości, nie zginie śmiercią niespodziewaną; jeżeli będzie sprawiedliwym wytrwałym w łasce Bożej i będzie godnym życia wiecznego.
  7. Ktokolwiek będzie miał prawdziwe nabożeństwo do Różańca - nie umrze bez Sakramentów Kościoła.
  8. Wierni w odmawianiu Różańca będą mieli w życiu i przy śmierci światło Boże i pełnię Jego łaski.
  9. Uwolnię z czyśćca tych, którzy mieli nabożeństwo do Różańca św.
  10. Wierne dzieci Różańca zasłużą na wysoki stopień chwały w niebie.
  11. Otrzymacie wszystko o co prosicie przez odmawianie Różańca.
  12. Wszystkich, którzy rozpowszechniają Różaniec będę wspomagała w ich potrzebach.
  13. Otrzymałam od mojego Boskiego Syna obietnicę, że wszyscy obrońcy Różańca będą mieli ze wstawienników cały Dwór niebieski w czasie ich życia i w godzinę śmierci.
  14. Wszyscy, którzy odmawiają Różaniec są Moimi synami i braćmi Mojego Jedynego Syna Jezusa Chrystusa.
  15. Nabożeństwo do Mojego Różańca jest wielkim znakiem przeznaczenia do nieba.
Źródło: Szatan istnieje naprawdę str. 198 wydawnictwo "WERS"

Jak odmawiać różaniec?

Pełna Modlitwa Różańcowa składa się z czterech części (radosna, światła, bolesna, chwalebna) - to swego rodzaju streszczenie Ewangelii. Każda część zawiera pięć tajemnic opisujących wydarzenia z życia Jezusa i Maryi.

Poprawne odmawianie różańca oznacza odmawianie modlitwy oraz medytację w tym samym czasie. Dzięki temu odmawianie różańca jest tak wspaniałym przeżyciem duchowym.

Tajemnice powinno się odmawiać następująco:
- poniedziałek (tajemnice radosne)
- wtorek (tajemnice bolesne)
- środa (tajemnice chwalebne)
- czwartek (tajemnice światła)
- piątek (tajemnice bolesne)
- sobota (tajemnice radosne)
- niedziela (tajemnice chwalebne)

Tajemnice radosne
- Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
- Nawiedzenie świętej Elżbiety
- Narodzenie Pana Jezusa
- Ofiarowanie Jezusa w Świątyni
- Odnalezienie Jezusa w Świątyni

Tajemnice światła
- Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
- Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskiej
- Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
- Przemienienie Pańskie na górze Tabor
- Ustanowienie Eucharystii

Tajemnice bolesne
- Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
- Biczowanie Jezusa
- Cierniem ukoronowanie Jezusa
- Dźwiganie krzyża na Kalwarię
- Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

Tajemnice chwalebne
- Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
- Wniebowstąpienie Pana Jezusa
- Zesłanie Ducha Świętego
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

Sposób odmawiania różańca

Całujemy krzyżyk i trzymając go w ręku czynimy znak krzyża: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen".

Odmawiamy Skład Apostolski (Wierzę w Boga Ojca...).

Na pierwszym koraliku odmawiamy jedno Ojcze nasz.

Trzy kolejne koraliki - odmawiamy trzy razy Zdrowaś Maryjo (każdy koralik - jedna modlitwa).

Następny koralik - odmawiamy Chwała Ojcu.

Po tym wstępie przechodzimy do części głównej. Wymieniamy pierwszą tajemnicę danej części i odmawiamy Ojcze nasz, następnie dziesięć Zdrowaś Maryjo i jedno Chwała Ojcu, za każdym razem przesuwając palce na kolejny koralik. Można również na koniec "dziesiątki" dodać modlitwę O mój Jezu. Wymieniamy drugą tajemnicę i odmawiamy Ojcze nasz, dziesięć Zdrowaś Maryjo i jedno Chwała Ojcu (dodając modlitwę O mój Jezu). I tak kolejno wszystkie pięć tajemnic.

Na koniec całujemy krzyżyk i wykonujemy znak krzyża: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen".

Poniżej znajduje się lista modlitw, które są wypowiadane przy każdym odmawianiu różańca:

Wierzę w Boga: Wierzę w Jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana Naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny. Umęczon pod Ponckim Piłatem ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł. Trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga, Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.

Ojcze nasz: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszeni, ale nas zbaw ode Złego. Amen.

Zdrowaś Maryjo: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Chwała Ojcu: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

O mój Jezu: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego. Zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Modlitwa różańcowa jest modlitwą wdzięczności, miłości i ufnej prośby... Do tej modlitwy różańcowej zachęcam was i zapraszam. Odmawiajcie różaniec!
Ufam, że ta tradycja odmawiania różańca w mojej Ojczyźnie będzie dalej podtrzymywana i rozwijana. Tego życzę z całego serca duszpasterzom i rodakom w mojej Ojczyźnie.

św. Jan Paweł II, dn. 7 X 1981r. na pierwszej audiencji po zamachu

O, jak wielkich łask udzielę duszom, które odmawiać będą tę koronkę (…) (Dz. 848) Przez odmawianie tej koronki podoba mi się dać wszystko, o co mnie prosić będą. Zatwardziałym grzesznikom, gdy będą ją odmawiać, spokojem napełnię dusze, a godzina ich śmierci będzie szczęśliwa. Napisz to dla dusz strapionych: Gdy dusza pozna ciężkość swych grzechów, gdy się odsłoni duszy cała przepaść nędzy, w jakiej się pogrążyła, niech nie rozpacza, ale z ufnością niech się rzuci w ramiona mojego miłosierdzia, jak dziecko w objęcia ukochanej matki. (…) żadna dusza, która wzywała miłosierdzia mojego, nie zawiodła się, ani nie doznała zawstydzenia. Mam szczególne upodobanie w duszy, która zaufała dobroci mojej. Napisz: Gdy tę koronkę przy konających odmawiać będą, stanę pomiędzy Ojcem, a duszą konającą nie jako Sędzia sprawiedliwy, ale jako Zbawiciel miłosierny (Dz. 1541) – Pan Jezus do św. Faustyny Kowalskiej

Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą przekazał Pan Jezus świętej siostrze Faustynie Kowalskiej, odmawiamy w następujący sposób:

1. Na krzyżyku robimy znak krzyża

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen

2. Na trzech następnych ziarenkach blisko siebie odmawiamy po kolei: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga

Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego. Narodził się z Marii Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga, Ojca Wszechmogącego, stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.

3. Pięć razy powtarzamy schemat:

Na pojedynczym ziarenku odmawiamy Ojcze Przedwieczny

Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

Na każdym z następnych dziesięciu ziarenek odmawiamy Dla Jego bolesnej Męki

Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata. (10x)

4. Na końcowym medaliku odmawiamy trzykrotnie Święty Boże

Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem. (3x)

5. Można jeszcze dodać:

O Krwi i Wodo, któraś wytrysnęła z Najświętszego Serca Jezusowego jako zdrój Miłosierdzia dla nas – Ufamy Tobie. (3x)

Jezu ufam Tobie. (3x)

Za pobożne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia można w całej Polsce (od 12 stycznia 2002) uzyskać odpust zupełny.

Modlitwa do świętych może być codzienną praktyką w życiu chrześcijańskim. Katechizm uczy, że "możemy i powinniśmy modlić się do nich, aby wstawiali się za nami i za całym światem" (nr 2683). Głównie jest to modlitwa do Najświętszej Maryi Panny (np. Zdrowaś Mario, różaniec, litanie, Pod Twoją obronę), "módl się za nami, za mną" skierowane do naszego świętego patrona z chrztu czy bierzmowania, a także wiele innych sposobów modlitwy do osób ogłoszonych przez Kościół jako święci czy błogosławieni.

Prośba o wstawiennictwo skierowane do Świętego może być w formie bardzo prostej, krótkiej, jako modlitwa wyrażona własnymi słowami, z serca. Taka modlitwa jest dobra i zwykle wystarczająca. Owocność modlitwy wynika bowiem przede wszystkim z wiary, ufności i pokory, oraz wytrwałości i miłości wobec Boga na modlitwie.

Jeżeli jednak przedstawianą sprawę oceniamy jako ważną albo pilną, korzystamy często z zatwierdzonych przez Kościół tekstów modlitewnych. Należą do nich zarówno krótkie modlitwy do Świętego, jak również nowenny czy litanie. Wybór miejsca modlitwy to sprawa drugorzędna. Bywa, że ktoś wybiera się z pielgrzymką do grobu Świętego, aby przy nim się pomodlić. Taka modlitwa staje się wówczas także wyrazem czci wobec Świętego, a poczyniony trud pielgrzymowania – ofiarą dołączoną do modlitwy.

ks. Tomasz Trzaskawka - mateusz.pl

Modlitwa przez wstawiennictwo świętego Ojca Pio

Święty Ojcze Pio,
naznaczony świętymi znakami męki naszego Zbawiciela,
Ciebie wybrał Bóg,
abyś w naszych czasach na nowo ukazał potęgę
i cuda Bożej miłości.
Bądź w niebie naszym patronem,
a gdy wzywamy Twojego potężnego wstawiennictwa
u tronu Bożego Miłosierdzia,
uproś nam przebaczenie grzechów,
łaskę zjednoczenia z Jezusem Chrystusem w Eucharystii
i radość trwania w Kościele świętym.
Broń nas przed złym duchem,
kieruj nasze kroki na drogę pokoju
i naucz nas żyć w prawdzie i wolności dzieci Bożych.
Amen.

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha
bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył,
pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.

Świętą jest zatem i zbawienną myślą, aby modlić się za zmarłych, by oni od grzechów byli uwolnieni. (2 Mach 12, 45)

Modlitwy za zmarłych

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju.
Amen.

Za zmarłego w rocznicę śmierci.

Boże, miłosierny Panie, obchodząc rocznicę śmierci Twojego sługi (Twojej służebnicy), prosimy Cię, abyś jego (jej) duszy dał miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła.

Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za duszę Twojego sługi, którego (Twojej służebnicy, której) rocznicę śmierci obchodzimy, prosimy za nią, abyś ją przyjął do społeczności Twoich Świętych.

Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusza Twojego sługi, którego (Twojej służebnicy, której) rocznicę śmierci obchodzimy, otrzymała przebaczenie i wieczny odpoczynek.

Litania za zmarłych.

Kyrie elejson.
Chryste elejson.
Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas.
Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, módl się za nami.
Wszyscy święci Aniołowie i Archaniołowie, módlcie się za nimi.
Wszystkie święte niebieskie duchy,
Wszyscy święci Patriarchowie i Prorocy,
Wszyscy święci Apostołowie i Ewangeliści,
Wszyscy święci niewinni Młodziankowie,
Wszyscy święci Męczennicy,
Wszyscy święci Biskupi i Wyznawcy,
Wszyscy święci Doktorzy Kościoła,
Wszyscy święci Kapłani i Lewici,
Wszyscy święci Zakonnicy i Pustelnicy,
Wszystkie święte panny i wdowy,
Wszyscy święci i święte Boże,
Bądź im miłościw, przepuść im Panie!
Bądź im miłościw, wysłuchaj nas Panie!
Od mak czyśćcowych, wybaw ich Panie.
Przez Twoje Wcielenie,
Przez Twoje Narodzenie,
Przez Twój Chrzest i post święty,
Przez trudy Twego życia,
Przez Krzyż i Mękę Twoja,
Przez Śmierć i pogrzeb Twój,
Przez Zmartwychwstanie Twoje,
Przez Wniebowstąpienie Twoje,
Przez Zesłanie Ducha Świętego Pocieszyciela,
My grzeszni, Ciebie prosimy za cierpiącymi duszami, wysłuchaj nas Panie.
Abyś duszom zmarłych ich winy odpuścić raczył,
Abyś im resztę kary za grzechy darować raczył,
Abyś je z czyśćca wybawić raczył,
Abyś je do życia wiecznego przyjąć raczył.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wieczny odpoczynek racz im dać Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wieczny odpoczynek racz im dać Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wieczny odpoczynek racz im dać Panie. Uwolnij, Panie, dusze wszystkich wiernych zmarłych. Od wszystkich ich więzów.

Módlmy się: Boże, Stwórco i Odkupicielu wszystkich wiernych udziel duszom sług i służebnic Twoich odpuszczenia wszystkich grzechów; niech przez pokorne prośby nasze dostąpią zbawienia, którego zawsze pragnęły. Który żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków.
Amen.

Modlitwa do Matki Bożej za dusze w czyśćcu.

O Maryjo, swym litościwym sercem obejmij dusze zamknięte w ciemnych więzieniach pokuty, a nie mających na ziemi nikogo, kto by o nich pamiętał. Najlepsza Matko, wejrzyj swym miłosiernym wzrokiem na te dusze opuszczone, przyjdź im ze skuteczną pomocą wśród opuszczenia, w jakim pozostają i pobudź serca wielu wiernych do modlitwy za nie. O Matko Nieustającej Pomocy, zlituj się nad duszami opuszczonymi w czyśćcu!

O Niepokalana Maryjo, Matko Miłosierdzia, która widziałaś święte Ciało ukochanego Syna Twojego wiszące na krzyżu, patrzyłaś na ziemię przesiąkniętą Jego Krwią i byłaś obecna przy Jego okrutnej śmierci. Polecam Ci, Matko Najświętsza, dusze cierpiące w czyśćcu i błagam, racz wejrzeć na nie okiem swego miłosierdzia i wyjednaj im wybawienie z mąk. Dla wyproszenia Twej łaski, o Matko Niepokalana, przebaczam szczerze i serdecznie tym wszystkim, którzy mnie obrazili i przez Twoje wstawiennictwo proszę Jezusa o udzielenie im wszelkiego dobra, łaski i błogosławieństwa w zamian za zło, które mi wyrządzili lub którego mi życzyli. Przez Twoje ręce, o Panno Święta, ofiaruję Bogu ten akt miłości dla uproszenia miłosierdzia dla dusz, które poddane są oczyszczeniu.

Amen.

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Trójcy Świętej

ul. Jeziorna 8
66-340 Przytoczna
tel. 95 749 34 92

Konto parafii

Gospodarczy Bank Spółdzielczy
Międzyrzecz o/Przytoczna
72 8367 0000 0050 0106 8000 0001

Konto Parafialnego Zespołu Caritas

Gospodarczy Bank Spółdzielczy
Międzyrzecz o/Przytoczna
73 8367 0000 0054 0447 8000 0001


Copyright © Parafia Przytoczna 2025

Projekt i wykonanie: wkudlin.pl