Wszyscy znamy powiedzenie, które mówi, że ten kto śpiewa, podwójnie się modli. 27 października 2024 roku Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej był zatem najbardziej omodlonym miejscem w okolicy.
To niezwykłe spotkanie otworzyli wokaliści koła wokalnego działającego przy domu kultury pod kierunkiem pani Joanny Kwapisz-Barskiej. Później kilka słów wstępu skierował do wszystkich ksiądz proboszcz Sławomir Kupiec, podkreślając, że tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem Ewangelia starości i cierpienia i przypominając, jak ważni dla nas powinni być ludzie chorzy i w podeszłym wieku. Zaznaczył także, iż muzyka i śpiew pomagają nam znosić ludzkie trudy i niedogodności. Następnie ksiądz zaprosił zebranych do wspólnej modlitwy.
Przesłuchania konkursowe odbyły się w 4 kategoriach wiekowych. Repertuar był bardzo zróżnicowany. Uczestnicy prezentowali wysoki poziom artystyczny i wokalny. Na szczególne uznanie zasługuje najmłodsza grupa - przedszkolaków. Oni dopiero uczą się obycia ze sceną, występów publicznych i okiełznania tremy. Ze stresem znakomicie poradzili sobie także starsi uczestnicy.
Wszystkie piosenki niosły ze sobą najwspanialszy przekaz - mówiły o Ewangelii. Przypominały, jak wielka jest Boża miłość i Jego pragnienie, by towarzyszyć człowiekowi na co dzień.
Jury w składzie: pan Daniel Okupski, pani Bogumiła Kupczyk i pani Katarzyna Knoppe, miało bardzo trudne zadanie. Kiedy udało się na obrady, widzowie nie musieli kończyć tej duchowej i artystycznej uczty. Kilka piosenek zaśpiewała miejscowa schola Promyki Bożego Miłosierdzia pod kierunkiem siostry Estery. Zespół wybrał znane utwory i zachęcił publiczność do wspólnego śpiewu. Później na scenie pojawiła się pani Katarzyna Dąbrowska wraz z wnuczkami, wykonując piosenkę: Wszystkie narody klaskajcie w dłonie. Na koniec Lena Kaczorowska - prowadząca tegoroczny festiwal - zaśpiewała utwór, który przypomniał słuchaczom, że rozmowy z Bogiem czasem bywają trudne, pełne bólu i wątpliwości, ale On także na nie czeka.
Po krótkich obradach jury ogłosiło swoją decyzję i postanowiło nagrodzić następujących wykonawców:
Kategoria I - Przedszkolaki
Laureat – Katarzyna Tarasiewicz
Wyróżnienie - Oliwia Basińska, Anastasiia Nikitchenko,
Kategoria II - rocznik (2015 – 2017)
Laureat – Lena Materna
Wyróżnienie -Sabrina Presz, Hana Kubiak, Marta Szewczyk, Lena Basińska
Kategoria III - rocznik (2013 – 2014)
Laureat – Nadia Milewska
Wyróżnienie – Hanna Kucharyk
Kategoria IV - rocznik (2011 – 2012)
Laureat – Hanna Góra
Wyróżnienie - Kaja Piórko
Nie zabrakło oczywiście wspólnego zdjęcia. Ostatnim, ale równie ważnym, punktem festiwalowych zmagań, było losowanie nagrody specjalnej - roweru. Dokonali go sponsorzy i fundatorzy jednośladu - Państwo Natalia i Tadeusz Jasionkowie. Szczęście uśmiechnęło się do Emilii Cukrowicz.
Impreza nie mogłaby się odbyć bez jej niestrudzonych i wytrwałych organizatorów. Podziękowania należą się: Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i pani Annie Kopyść, Gminnemu Ośrodkowi Kultury na czele z panem dyrektorem Piotrem Barskim. Słowa wdzięczności i uznania trzeba skierować także do sponsorów festiwalu. Dzięki nim każdy uczestnik otrzymał upominek. Żaden wykonawca nie wyszedł z pustymi rękami,
Kolejny festiwal już w przyszłym roku. Nie możemy się doczekać!
Renata Grzelczyk