We wspólnocie ze świętą Urszulą| 21.04.2015r.

Eucharystyczny Ruch Młodych ma już 100 lat, a jego założycielka, św. Urszula Ledóchowska skończyłaby w tym roku 150 lat. To właśnie z okazji urodzin swojej patronki do Przytocznej przyjechali goście z Wawrowa i Ulimia. Młodzi ludzie świętowali tak, jak zapewne chciałaby tego święta.

Wszystko zaczęło się w kościele. Tam ok. godziny 10.00 odprawiona była Msza Święta, którą celebrowali opiekun Eucharystycznego Ruchu Młodych w naszej diecezji ksiądz Robert Patro oraz proboszcz parafii – ksiądz Sławomir Kupiec. Dzieci uwielbiały Chrystusa śpiewem i modlitwą. Przedstawiciele parafii w Wawrowie przywieźli ze sobą nawet kolorowe chorągwie, którymi powiewali w chwili rozpoczęcia Mszy Świętej oraz w czasie wielbienia.

Ksiądz Robert w homilii podkreślał przede wszystkim fakt, że Jezus żyje i chce być cały czas blisko każdego z nas. Przypomniał także członkom ERM-u, jakie są zasady wspólnoty. Każdy eremita ma żyć Mszą Świętą, czytać Ewangelię, kochać bliźniego i być trzynastym apostołem. Realizując swoje zadania powinien pamiętać, że Chrystus towarzyszy człowiekowi, w każdym trudnym momencie, a zaufanie Mu sprawia, że strach odchodzi.

Po Mszy Świętej dzieci odwiedziły Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej. Tam ośmioro zawodników wzięło udział w teleturnieju, który sprawdził wiedzę członków ERM-u o świętej Urszuli Ledóchowskiej. Zabawa miała formę podobną do znanego programu telewizyjnego "Jeden z dziesięciu". Uczestnicy dzielnie mierzyli się z pytaniami i pokazali, że sporo już wiedzą o swojej założycielce. Niestety, zwyciężyć mogła tylko jedna osoba. Teleturniej wygrał Jakub Mikołajczak z Rokitna.

W przerwach czas umilały publiczności występy artystyczne. Oktawia i Bartłomiej zaprezentowali małą inscenizację pod tytułem "Z pamiętnika Dzikuski". Dzięki niej eremici przypomnieli sobie, że największą radością każdego człowieka powinna być służba drugiemu człowiekowi. Nie zabrakło również piosenek. Swoimi talentami wokalnymi dzielili się nie tylko gospodarze. Wystąpili także goście.

Później poszczególne wspólnoty zaprezentowały przygotowane przez siebie plakaty z sentencjami autorstwa św. Urszuli. Wszyscy mogli przypomnieć sobie między innymi: "Święty to przyjaciel"; "Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy"; "Pobożność nie czyni nas mrukami"; "Bądźmy dobrzy dla wszystkich stworzeń".

Po uczcie dla ducha i duszy przyszedł czas na coś dla ciała. Dzieci były już trochę głodne, ale nie zapomniały o modlitwie przed posiłkiem, którą poprowadził ksiądz Sławomir Kupiec. W przytulnej kawiarence domu kultury dzieci zjadły pyszną pizzę. Zachwycały się również wyśmienitymi wypiekami naszych niezastąpionych rodziców. Urodziny nie mogły się odbyć bez tortu! Wspólnie zdmuchnęliśmy świeczki. Przypomniały one, że świętujemy 150 rocznicę urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej.

Po obfitym posiłku trzeba było gdzieś spalić te nagromadzone kalorie. Wszyscy przyszliśmy na boisko orlik przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przytocznej, by tutaj rozegrać mecze piłki nożnej. Tym razem gospodarze musieli uznać wyższość gości. Reprezentanci Ulimia pokonali zespół z Przytocznej 3:1.

Nie było jednak smutku po przegranej. Święta Urszula uczyła przecież, że uśmiech i pogoda ducha to potężna broń przeciwko złu świata. W radosnych nastrojach utworzyliśmy pożegnalny krąg. Spotkanie zakończyła tradycyjna "iskierka". Pani Anna Kopyść przypomniała jeszcze wszystkim, że każdy z nas jest taką małą iskierką i promyczkiem, które mogą dać wiele dobra drugiemu człowiekowi.

Bardzo dziękujemy naszemu Bogu, że pozwolił nam się znów spotkać. On przypomina, że jesteśmy stworzeni, by żyć we wspólnocie. Przecież tylko tak możemy każdego dnia zdawać ten najważniejszy egzamin – egzamin z miłości do drugiego człowieka. Jesteśmy wdzięczni Panu za dobrych ludzi, których stawia na naszej drodze. Dziękujemy za panią Annę Kopyść, Magdę Lura i Małgorzatę Plust - animatorki naszych wspólnot. Serdeczne podziękowania składamy kapłanom, którzy towarzyszyli nam w czasie świętowania. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia. Szczególne podziękowania należą się Rodzicom.

Już teraz niecierpliwie czekamy na kolejne spotkanie wspólnot Eucharystycznego Ruchu Młodych. Niech staną się one piękną tradycją. Czas biegnie szybko – wkrótce się spotkamy. Mówimy więc: "Do zobaczenia!"

Renata Pałka