log Grupy i wspólnoty - chór parafialny

Spotkania: wtorki po Mszy św. (ok. 18:30).

Pan Jan Cap o historii chóru parafialnego.

W 1978 r. pan Franciszek Wołoszyn, ówczesny organista parafialny, podczas żniw uległ wypadkowi i nie mógł już grać. Ja grałem w zespole muzycznym (na akordeonie) na zabawach, weselach, dancingach, akademiach. Pan Wołoszyn i ks. Mieczysław Rumiński namawiali mnie, żebym grał w kościele na organach. Zgodziłem się dopiero poprzez namowy i perswazje proboszcza ks. Piotra Mazurka. Było to w 1984 r. Duży udział w tym miała moja żona Anna. Proboszcz nie poprzestał na tym i „kuł żelazo póki gorące”. To on i mój przyjaciel M. Buczkowski przekonali mnie, żeby podjąć próby utworzenia chóru parafialnego. W lutym 1986 r. udało się zgromadzić 12 osób, które wcześniej śpiewały w chórze kościelnym prowadzonym przez organistę Franciszka Andrzejewskiego. Rozpoczęły się próby. Dochodziły następne osoby. Przygotowaliśmy Mszę św. na Niedzielę Wielkanocną (1986). To była inauguracja. Jako następne były przygotowane kolędy. Inauguracja – wigilia 24 grudnia 1986r. A później? Udział w uroczystościach świąt i odpustach w Rokitnie, Bledzewie, Nowej Niedrzwicy, Lubikowie, w Goraju. Udział w przeglądzie chórów (u ks. P. Mazurka) w Sulęcinie (duży sukces) no i w Przytocznej na festiwalu piosenki religijnej.

Repertuar pieśni jest bardzo duży. Chór ma przygotowane pieśni na wszystkie okresy kościelnego roku liturgicznego, jak również na uroczystości ślubne i pogrzebowe.

Jak wspomniałem, pierwszymi były osoby, które śpiewały w poprzednim chórze, byli to: p. F. Wołoszyn, państwo Pikusowie, p. W. Nieckarz i jej córki Teresa i Bernadetta, p. W. Kozłowska, p. K. Stróżek, p. M. Jarosz (obecnie Poślednia). W skład również weszli: p. M. Buczkowski, p. M. Szymański, p. J. Szczepaniak, p. Z. Pietruszka, p. Z. Mirek, p. T. Wołoszyn. W następnych latach doszli: p. W. Koszko, p. A. Kokociński, p. J. Czekała, p. A. Urbański, p. T. Pośledni, p. J. Krzyżanowski, p. St. Szymczak i jego siostra p. E. Barska (przepraszam – od początku należała też p. J. Matusiewicz), dalej p. H. Kołodziejczyk, p. M. Engelmann, p. Z. Krukowska, a przedtem D. Królikowska. Przez jakiś czas należała też p. D. Matusiewicz. Obecnie, większość z nich to emeryci i renciści. Niestety, z biegiem lat kilka osób odeszło do wieczności: śp. W. Pikus, W. Koszko, J. Krzyżanowski, M. Szymański.

Zapraszamy wszystkich chętnych do śpiewania na spotkania do salki (we wtorek po Mszy św. wieczornej), gdzie odbywają się próby chóru (egzaminów nie ma!).


Wstecz

log Msze święte

Kościół w Przytocznej
niedziele i święta:
9.00, 12.00, 17.00
od wtorku do piątku: 18.00
sobota: 10.00 i 18.00

Kościół w Nowej Niedrzwicy
niedziela: 10.30
środa: 16.30

log Adoracje

Adoracja Najświętszego Sakramentu
pierwszy piątek miesiąca
po wieczornej Mszy Św.
do godz. 21.00


log Modlitwa

Boże w Trójcy jedyny, Ojcze, Synu i Duchu Święty, odwieczna tajemnico doskonałej jedności w ofiarnej miłości Jezusa Chrystusa, wysłuchaj naszych próśb i przybądź nam z pomocą: kształtuj i rozwijaj swoją łaską ludzkie więzi, rozpal w nas pragnienie do pełnienia dobrych uczynków, abyśmy Twoim miłosierdziem umocnieni i zjednoczeni w Twojej miłości, przyczyniali się do rozszerzania Królestwa Bożego na ziemi. Amen.


log Mini galeria
Losowe zdjęcie
Losowe zdjęcie
Losowe zdjęcie
Losowe zdjęcie

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Trójcy Świętej
ul. Jeziorna 8
66-340 Przytoczna
tel. 95 749 34 92


Copyright © Parafia Przytoczna 2015-2024

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wykonanie: wkudlin

Odwiedziło nas 611830 gości.